Pomyśleć można, że nagrobki – skoro są z kamienia – będą wiecznie prezentowały się jak nowe. Jednak one również potrzebują cyklicznego czyszczenia oraz konserwacji. Odpowiednia pielęgnacja zmaksymalizuje ich żywotność. Na szczęście istnieje kilka łatwych sposobów na to, aby nagrobki z Garwolina służyły przez wiele dekad. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak usunąć zabrudzenia pojawiające się na miejscu wiecznego spoczynku bezpiecznymi i sprawdzonymi metodami. Zapraszamy!
Jedna rzecz, którą warto wiedzieć
Przed rozpoczęciem czyszczenia nagrobka, w pierwszej kolejności należy obejrzeć go dookoła i sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych pęknięć. Przy jakichkolwiek większych uszkodzeniach w strukturze kamienia nie zaleca się renowacji na własną rękę. Nieumiejętne czyszczenie nagrobka będącego w takim stanie może doprowadzić do przedostania się środków czyszczących w głąb płyty, co osłabi jej trwałość. Dotyczy to zwłaszcza nagrobków artystycznych z rzeźbą, których nietuzinkowe elementy mogą być bardziej narażone na pęknięcie, aniżeli płyta główna nagrobka. Jeśli obawiają się Państwo o to, że stan nagrobka może pogorszyć się podczas ręcznego szorowania, warto wtedy zwrócić się do firmy, która zajmuje się czyszczeniem miejsc wiecznego spoczynku.
W jaki sposób czyścić nagrobki z granitu szwedzkiego i innego rodzaju kamienia?
Do szorowania powierzchni nagrobka należy używać delikatnej szczotki i wody. Przed czyszczeniem w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się wszystkich porostów, mchów lub grzybów, a także innych zbędnych roślin, które również zatrzymują wilgoć i osłabiają wytrzymałość kamienia. Co również bardzo istotne, porosty należy zeskrobać plastikowym lub drewnianym narzędziem.
Gdy nagrobek zostanie już oczyszczony ze wszystkich zanieczyszczeń, należy dokładnie go oblać wodą. Przed czyszczeniem warto dowiedzieć się, czy na cmentarzu znajduje się pompa. Jeśli nie, przeciętna ilość wody na umycie jednego nagrobka może wynosić około 20 litrów – warto zabrać więc ze sobą kilka dużych butelek. Kiedy miejsce wiecznego spoczynku będzie już wilgotne, należy wyszorować płytę kamienną szczotką z miękkim włosiem okrężnymi, delikatnymi ruchami.
Kolejnym krokiem jest naniesienie niejonowego środka czyszczącego, aby usunąć trudne plamy. Co ważne, detergent nie może zawierać ostrych soli, które mogłyby wpłynąć negatywnie na strukturę kamienia. Po nałożeniu preparatu należy ponownie wyszczotkować nagrobek, a następnie odczekać około 10 minut przed dokładnym spłukaniem. Zaleca się ostrożne usuwanie brudu delikatnymi środkami oraz narzędziami czyszczącymi, aby nagrobki mazowieckie cieszyły się długą żywotnością przez wiele dekad. Należy jednak zachować ostrożność podczas każdego z etapów tego procesu. Niezależnie od tego, czy będą to nagrobki z granitu szwedzkiego, nagrobki ekskluzywne czy artystyczne, bardzo łatwo o przypadkowe i nieodwracalne uszkodzenia w strukturze kamienia.
Czego nie należy używać podczas czyszczenia nagrobka?
Istnieje kilka narzędzi oraz preparatów, których użycie może mieć zły wpływ na stan miejsca wiecznego spoczynku. Nie należy korzystać m.in. z wybielaczy, chloru, octu i kwaśnych środków czyszczących. Środki stosowane w gospodarstwie domowym takie, jak mydło i płyn do naczyń również należy odrzucić. Jeśli mowa o narzędziach, nie powinno się używać drucianych szczotek czy podkładek ściernych, ponieważ mogą one porysować kamień. Nie zaleca się także korzystania z myjki ciśnieniowej oraz piaskarki.
Ze względu na to, że nagrobek powinno czyścić się co 4-6 lat, należy przejść przez każdy wyżej wymieniony punkt, aby kamień zachował swoją trwałość na maksymalnie najdłuższy czas. Częsta konserwacja może również wpłynąć negatywnie na wytrzymałość kamienia. Z tego względu warto zapisać datę w kalendarzu poprzedniego sprzątania, aby w razie potrzeby ułatwić sobie systematyczność. Co również istotne, nagrobki mazowieckie z Garwolina, jak i wszystkie inne należy czyścić dopiero wiosną lub wczesną jesienią. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mogą przyczynić się do pęknięcia kamienia podczas czyszczenia.
Jeśli jednak stoją Państwo przed wyborem nagrobków, zapraszamy do zapoznania się z wpisem na temat, jaki nagrobek wybrać.